Dlaczego witaminy są tak ważne dla naszego organizmu?

Witaminy to jedne z ważniejszych elementów, jakie człowiek powinien dostarczać swojemu organizmowi. Pozwalają one na poprawne funkcjonowanie ludzkiego ciała. Dlaczego brak witamin i mikroelementów może się okazać dla nas tak niebezpieczny?

  1. Dlaczego witaminy są takie ważne dla zdrowia?
  2. Suplementacja witamin i minerałów

Dlaczego witaminy są takie ważne dla zdrowia?

Witaminy bardzo pozytywnie wpływają na ludzki organizm. Zapewniają ciągłość procesów zachodzących w naszym ciele. Minerały i witaminy biorą udział w procesach metabolicznych oraz w produkcji enzymów i hormonów. Nasze ciało nie potrafi samodzielnie wytwarzać tych mikroelementów, dlatego musimy je dostarczać wraz z jedzeniem lub specjalnymi suplementami. Niedobór jednej z witamin nazywany jest awitaminozą. To poważne schorzenie może prowadzić do wielu zaburzeń. Jeśli w naszym organizmie nie ma wystarczającej ilości witaminy A, to możemy mieć problemy z widzeniem po zmroku. Bardzo niebezpieczny dla zdrowia ludzkiego jest niedobór witaminy D. W skrajnych przypadkach prowadzi do osteoporozy, częstych złamań kończyn, a u dzieci powoduje wady postawy. Brak witaminy B odbije się na kondycji skóry oraz zwiększy wypadanie włosów. Awitaminoza witaminy E może stać się przyczyną chorób nowotworowych, niedokrwistości. Wpływa na rozdrażnienie oraz obniżenie koncentracji, a także zwiększa ryzyko występowania chorób serca.

Brak witamin w organizmie jest najczęściej spowodowany złą dietą oraz zaburzeniami trawienia, przez które mikroelementy oraz witaminy nie są poprawnie wchłaniane. Awitaminozę diagnozuje się poprzez badania stężenia poszczególnych elementów we krwi. Leczenie powinno przebiegać pod okiem lekarza. Jednak jak wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego warto podjąć odpowiednie kroki, dzięki którym będziemy się cieszyć dobrym zdrowiem.

Suplementacja witamin i minerałów

Urozmaicona dieta bogata w dużą ilość składników odżywczych pozwoli nam zadbać o własne zdrowie. Dlatego należy do codziennego menu włączyć warzywa i owoce, które słyną z wartości odżywczych. Warto również wesprzeć się specjalnymi preparatami. Suplementy diety oraz odżywki pozwolą na dodanie tych składników, które ciężko jest uzupełnić. Pamiętajmy przy tym, że suplementy nie zastąpią zdrowego stylu życia, ale na pewno pomogą w zachowaniu zdrowego trybu życia. Dlatego bardzo ważne jest połączenie diety, aktywności fizycznej z witaminami w tabletkach, które są dostępne w aptekach, a także wielu sklepach stacjonarnych oraz internetowych.

 

Author: uszwajcara.com.pl