Jaki jest dobry filtr do akwarium?

Woda w akwarium podlega wielu procesom, nieustannie pojawiają się w niej nowe substancje. Dlatego tak ważna jest dobra filtracja, która pozwoli regularnie i sprawnie usuwać niepotrzebne i często szkodliwe związki chemiczne. Do najpopularniejszych rodzajów filtrów, które stosuje się od wielu lat, należą filtry, które jako substancję działającą, używają węgiel aktywny do akwarium.

Węgiel do akwarium – czy musi być dedykowany?

Niekiedy trafia się okazja i można kupić filtry węglowe w zdecydowanie niższej cenie. Nigdy nie należy korzystać z tego typu promocji, zwłaszcza jeśli nie mamy pewności co do rodzaju węgla, zastosowanego w produkcie. Dlaczego jest to tak ważne? Właściwości węgla są ściśle związane z rodzajem pierwotnego surowca, czyli drewna, które użyto do wyprodukowania węgla. Niektóre gatunki drzew mogą być niekorzystne a niekiedy nawet szkodliwe dla fauny i flory w akwarium, niekiedy mogąc prowadzić nawet do śmierci zwierząt.

Jak działa węgiel aktywny?

Filtry stosujące węgiel aktywny działają w dwojaki sposób. Przede wszystkim usuwają szkodliwe odpadki pochodzenia organicznego (pozostałości po pożywieniu, szczątki zwierząt, uszkodzone rośliny itp.). Dodatkowo węgiel ma właściwości silnie absorbujące niektóre związki chemiczne, które przyklejają się do jego powierzchni, gdy woda przepływa przez filtr.

Dobry filtr to podstawa, która musi się znaleźć w każdym, zadbanym akwarium.

Author: uszwajcara.com.pl