Płyta MDF – kolorystyka

Płyta MDF to solidny materiał, który często wykorzystuje się w budownictwie czy meblarstwie. Jednak nie posiada ona pięknie prezentującej się powierzchni, brak jej słojów drzewnych czy koloru. Dlatego od lat ludzie zastanawiają się, czy można płytę MDF malować, czy raczej nie.

Płyta MDF (skrót, z angielskiego oznacza “Medium-Density Fibreboard”) to powszechnie stosowany materiał do produkcji mebli i innych materiałów budowlanych zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Składa się ona z połączenia trocin i żywic, dzięki czemu staje się surowcem niedrogim i dosyć łatwym do cięcia. Płytę MDF najczęściej wykorzystuje się do produkcji takich elementów wyposażenia wnętrza, jak na przykład szafki kuchenne oraz meble takie jak toaletki i szafy.

Ale czy płytę MDF można malować? Otóż tak! Można malować MDF. Jednak, podobnie jak w przypadku każdego innego projektu malarskiego, należy ją uprzednio odpowiednio do tego przygotować. Po właściwym dostosowaniu powierzchni do pomalowania warto użyć farby, która będzie najbardziej odpowiednią do konkretnego składu płyty.

Płyta MDF ma 150 ziaren na przedniej i na tylnej stronie. Za to jej krawędzie są zdecydowanie znacznie bardziej szorstkie, a to czyni je bardzo porowatymi. Dlatego krawędzie płyty MDF muszą być przygotowane w celu stworzenia jednolitego podłoża gotowego do malowania. Wówczas farba ma dopiero szansę utrzymać się na powierzchni.

Przed rozpoczęciem malowania, z pewnością należy bardzo dobrze poznać właściwości materiału, jakim jest płyta MDF. Ważnym jest, iż na przykład małe włókna, które tworzą płytę MDF tworzą bardzo gładką powierzchnię materiału, dając dobre pole do malowania. Płyta MDF ma też jednolity wygląd, bez widocznego ziarna czy słojów. Jest też znacznie mniej podatna na ruch w porównaniu do powierzchni z naturalnego drewna, co na przykład pomaga zapobiegać pękaniu farby.

Płyta MDF posiada też jednak wady. Między innymi od obrabiających ją fachowców wymaga odpowiedniego sprzętu ochronnego, ponieważ emituje dużą ilość pyłu podczas szlifowania i piłowania. Nie mając ziarna, nie ma także tekstury, którą wiele osób chce uzyskać podczas barwienia drewna. Jest porowata i może wchłonąć wodę, dlatego wiele osób zaleca stosowanie farby na bazie oleju nad farbą na bazie wody, chociaż można użyć obu na MDF, jeśli jest prawidłowo zagruntowane i uszczelnione.

Author: uszwajcara.com.pl